горнооряховски рибар
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Econt Express

Риболов На Фидер

4 posters

Go down

Риболов На Фидер Empty Риболов На Фидер

Писане  danukash Чет Сеп 15, 2011 9:20 pm

Моля някой да ми каже повече за монтажа и риболова на фидер и също върви ли фидера по тези места.
danukash
danukash
симпатизант
симпатизант

Брой мнения : 8
Регистриран : 08.08.2011

Върнете се в началото Go down

Риболов На Фидер Empty Re: Риболов На Фидер

Писане  Светозар Върбанов Чет Сеп 15, 2011 9:24 pm

danukash написа:Моля някой да ми каже повече за монтажа и риболова на фидер и също върви ли фидера по тези места.

1. Кой от всички монтажи ?

2. По кои места ?

3. С какъв фидер разполагаш ?
Светозар Върбанов
Светозар Върбанов
стара кука
стара кука

Libra
Брой мнения : 709
Регистриран : 05.07.2011

http://www.denelbg.com/main.php?content=distributor&dir=dist

Върнете се в началото Go down

Риболов На Фидер Empty Re: Риболов На Фидер

Писане  danukash Чет Сеп 15, 2011 9:35 pm

монтаж- най уловистия Laughing
по тези места- Горна Оряховица, Велико Търново, Дебелец и т. н.
разполагам с такъв фидер--- Риболов На Фидер 2Q==
danukash
danukash
симпатизант
симпатизант

Брой мнения : 8
Регистриран : 08.08.2011

Върнете се в началото Go down

Риболов На Фидер Empty Re: Риболов На Фидер

Писане  Светозар Върбанов Чет Сеп 15, 2011 9:39 pm

С такава кошничка искаш да кажеш ! Купи си противооплитащи тръбички , или си направи патерностер монтаж ! За река препоръчвам да и сложиш и крачета в долната част ( да се застопорява на дъното ) правят се от по дебела тел ! Може да си направиш и симетричен или асиметричен монтаж ! Ще ги потърся в кой форум ги бях качвал и ще ти ги постна тук ! Но , ако не си ловил никога на фидер ще ти е проблем ! Те монтажите в цял свят са еднакви просто ти си преценяш какъв да си направиш и ги сменяш , докато намериш кой работи !
Светозар Върбанов
Светозар Върбанов
стара кука
стара кука

Libra
Брой мнения : 709
Регистриран : 05.07.2011

http://www.denelbg.com/main.php?content=distributor&dir=dist

Върнете се в началото Go down

Риболов На Фидер Empty Re: Риболов На Фидер

Писане  danukash Чет Сеп 15, 2011 9:46 pm

Не никога досега не съм ловил на фидер. А за противооплитащи тръбички може ли да се използват обикновени шлаухи?
danukash
danukash
симпатизант
симпатизант

Брой мнения : 8
Регистриран : 08.08.2011

Върнете се в началото Go down

Риболов На Фидер Empty Re: Риболов На Фидер

Писане  belaii Чет Сеп 15, 2011 10:20 pm

Най добре си купи хубави тръбички с дълго рамо 25см. Намалява значително шансовете за оплитане - хубаво е да се използват когато се учиш на този метод. Между вирбела и тръбичката сложи силиконов стопер "мое мнение". Относно кошничките, трябва да прецениш къде ще търсиш рибата и тогава да избереш подходящата кошничка. За риби който обичат да седят в бързото течение, като бялата мряна например е хубаво да използваш кошничката, която ти спомена колегата по горе - кошничка с кръчета и утежнение поне 40гр. Ако търсиш риби седящи в изтичалото "бързо - тихо", най добре е да използваш цилиндрична кошничка с по малко утежнение - 20гр, 30гр. С такава кошничка трябва да хвърлиш в силното течение на реката, а самата кошничка ще се търкаля докато не спре на ръба на течението. В границите между тихо и бързо течение можеш да се радваш на добри мурунажи.
Друго важно нещо е маркера. Хубаво е когато избереш мястото където желаеш да ти седи кошничката, да бележиш с маркер жилката за да можеш всеки път да хвърляш на приблизително същото място. Така се получава едно непрестанно захранване и струпване на риби. Захранката нетрябва да е много лепкава, хубаво е за около 10 мин течението да изпразва кошничката. По този начин ще постигнеш обилно захранване на периметъра. Винаги слаги в захранката и от стръвта на която ловиш - резолтатите са по големи "поне при мен".

Надявам се да съм ти бил полезен.
belaii
belaii
стара кука
стара кука

Gemini
Брой мнения : 143
Регистриран : 24.08.2011

Върнете се в началото Go down

Риболов На Фидер Empty Re: Риболов На Фидер

Писане  Светозар Върбанов Чет Сеп 15, 2011 10:25 pm

Личен съвет : първо се оборудвай добре за риболов с фидер , изгледай няколко филма и тогава практиката ! Ще кача и тук няколко филма за риболов на фидер , но не и в момента скапан съм от пътуване , а и има време докато се оборудваш с всякакви аксесоари за този прекрасен риболов !
Светозар Върбанов
Светозар Върбанов
стара кука
стара кука

Libra
Брой мнения : 709
Регистриран : 05.07.2011

http://www.denelbg.com/main.php?content=distributor&dir=dist

Върнете се в началото Go down

Риболов На Фидер Empty Re: Риболов На Фидер

Писане  maranzika Чет Сеп 15, 2011 10:28 pm

danukash написа:Не никога досега не съм ловил на фидер.
Я по-добре върви в някой рибарски магазин в Търново и питай на място за какво става на въпрос.Няма да ти откажат вярвам.Ако не знаеш в кой магазин,то после ще ти обадя... Very Happy Very Happy
maranzika
maranzika
Модератор
Модератор

Sagittarius
Брой мнения : 2815
Регистриран : 16.08.2009

Върнете се в началото Go down

Риболов На Фидер Empty Re: Риболов На Фидер

Писане  Светозар Върбанов Пет Сеп 23, 2011 10:15 am

Стив Рингър за риболова на платики с фидер

Риболов На Фидер Squeeze-the-feed-MAIN1

Фидер риболова е сравнително лесен метод - все пак само пълниш хранилката и замяташ. Какво може да бъде по-лесно ? В общи линии това бяха моите виждания докато моя брат Фил не направи няколко подводни снимки в Холандия. Риболов на голямо езеро с платика, бабушка и също така и хубав шаран бяха монтирани две камери и Фил замяташе своя монтаж като наблюдаваше драмата от TV монитора.
Ето това е линк към филма:http://bgzona.info/details.php?id=6873
Той беше шокиран от това което видя. Начина по който си мислехме, че се храни рибата беше разбито на пух и прах с платики прекарващи повечето си време висейки в средните слоеве отколкото да ровят по дъното за храна.
Също така беше интересно начина по който работеше монтажа на дъното. Дори къс 35см повод не беше достатъчно къс в някои случаи платиката взимаше стръвта и я изплюваше обратно дори без почукване на върха.
Но можеби най-голямата изненада беше как работи отворения фидер под водата.
Откритието на Фил беше, че ако стиска захранката по нормалния начин хранилката докато достигне дъното на 2.5м вода вече беше празен.
Между другото това беше отворена хранилка тип клетка, но трябва да отбележа, че това ме изненада аз винаги съм вярвал, че отворената хранилка се изпразва само когато се издърпа.
Също така ако се стиска съдържанието на фидера наистина силно то фидера пада на дъното пълен и там бавно започва да се изпразва.
Това ме накара да преосмисля начина по който ловях с отворен фидер и как мога да извлека предимство от това което беше видял Фил.
През последните седмици изработих план за атака с който трябваше да извлека още от вече много продуктивния метод.

Риболов На Фидер RINGERS-RIGS


••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••


Етап 1-Началото на сесията


+ голям фидер
+ дълъг повод
+ 75 процента частици и 25 процента захранка
+ леко стискане на стръвта
+ облак в средните слоеве
+ презамятане на всеки 3-4мин.

В началото на сесията с отворен фидер всичко опира до това да се привлече някаква риба на мястото. Най-добрия начин да се постигне това от личен опит е да се направи облак в средните слоеве и да се сложи възможно най-много частици в хранилката.
С използването на много частици и стискане на захранката съвсем леко се постига този облак с който се привлича рибата.
Другия бонус който се постига при този метод е, че хранилката виртуално се изпразва още с удара във водата и това дава по-хубаво разпръсване на стръвта по дъното.
Когато стръвта е разпръсната на по-голяма площ ми помага да задържа рибата за по-дълго време.
Ако стискам захранката силно на този етап всичко което ще направя е множество малки купчинки по дъното, а не голям килим по дъното където рибата да се рови и храни.
За да увелича количеството храна която вкарвам по това време на годината използвам голяма хранилка.
Също така понеже захранката експлоадира и прави облак нагоре във водата това е мястото където би исла да бъде рибата.
За да се възползвам от това и да получа няколко ранни кълванета аз стартирам със сравнително дълъг повод може би някъде около 60-90см.
По този начин постигам бавно пропадане на куката което ми позволява да хвана няколко риби хранещи се в облака.
На този ранен там аз ще презамятам на изключително равни интервали през първия час в зависимост от видовете които търся ще гледам да не оставям хранилката за не повече от 3-4мин.
Това е защото ще гледам да установя облак в горните слоеве и хубав килим на дъното готов когато всъщност пристигне рибата.

••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

Етап 2-Средата на сесията

+ среден фидер
+ по-къс повод
+ 50 процента частици 50 процента захранка
+ по-твърдо стискане на захранката
+ облак към дъното
+ замятане на 3-4мин.

С напредването на сесията аз искам да привлека рибата хранеща с в облака в горните слоеве надолу към дъното.
Това трябва да стане постепенно вместо да се опитате да свалите всичката риба на един път.
За да направя това аз стискам стръвта малко по-силно за да съм сигурен, че когато хранилката падне на дъното в него все още ще има захранка.
Също така по малко ще намалям количеството на частиците в хранилката това също е с цел да окуража рибата да се храни на дъното където частиците вче бях вкарал очакват рибата.
По този начин все още поддържам лек облак в горните слоеве, но същевременно окуражавам всяка хранеща се риба да се насочи директно към фидера.
В този момент също така ще смаля размера на фидера и ще продължа да презамятам на интервали от 3-4мин.
Причината поради която ще смаля размера на фидера е, че вече имам килим на дъното и вече само трябва да се допълва с малко по-малък фидер.
На всичкото отгоре след известно време шума от голямата хранилка може да изплаши събралата се риба.
Така че с намаляването на размера на хранилката аз по-малко обезпокоявам рибата като все още поддържам потока на стръв.
По темата с дължината на повода ще гледам да го скъся между 30-45см като се надявам да хвана риба едновременно в горните слоеве и на дъното.

Какъв микс
Аз съм убеден, че трябва да се намери захранка с фина структура и силно привличащи свойства. Това е моето изискване към захранката за да привлече риба. След това идват частиците които ще слагам в фидера ( примерно коноп и пелети)
Моята захранка силно е повлияна от вида риба която ще търся.
В случая ще търсим платики и аз почти винаги използвам 50 на 50 Ringers Original Bag Up mix и Ringers Dark.
За шаран аз вярвам, че червената захранка през лятото е по-ефикасна, така че аз използвам 50 на 50 Ringers Red и Dynamite Baits Swim Stim Natural.


••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

Етап 3-Късен етап

+ малък фидер
+ къс повод
+ 25 процента частици 75 процента захранка
+ силно стискане на захранката
+ освобождаване на захранката на дъното

Вече в крайния етап на сесията аз наистина повиших нивото на улова си.
Сега причината за това е, че рибата здраво се храни на дъното и се насочва директно към фидера.
Първо аз започнах да пълня фидера наистина плътно това сатана като леко преовлажних захранката и от друга страна прилагах доста повече натиск когато пълнех хранилката.
Като цяло исках фидера да падне на дъното с напълно непокътнат. Също така намалих количеството на частиците вече имах предостатъчно на дъното за да задържи хранещата се риба в този късен етап. Също ще сваля още размера на хранилката за да намаля обезпокояването на петното очаквам да хвана по-малко риба и малкото останали риби на петното има голяма вероятност да са доста плашливи.
Понеже пълня фидера си доста плътно намалям значително и дължината на повода.
С хранилка падаща на дъното непокътната рибата ще се храни непосредствено до нея.
Следователно има смисъл моята кука да се намира доста близо до хранилката и поради това ще скъся моя повод до 15-25см.
Ако помислите малко ще разберете, че няма смисъл цялата ви храна да е около фидера, а вашата кука да е на 90см. от нея. Много по-добре е куката да ви е близо до хранилката когато рибата се храни близо до нея.

Какви частици

За платика и скимери ще използвам торен червей и кастери, торния чевей е много привлекателен за този вид.
Малък трик който работи за мен е когато наистина се мъчите да получите кълване торния червей може да го накълцате до почти каша и да го добавите в захранката. След това пълна хранилката с двата микса това ми е хванало доста платики в миналото когато другите около мене нямаха кълване.
Шарана е доста по-различен и най-често при него трябва да натъпчете хранилката с колото се може повече частици добри комбинации които предпочитам са коноп и месо, кастери/мъртъв бял и коноп или просто микс от твърди пелети.
Аз вярвам, че ключа за успеха с шарана е по-скоро количеството отколкото качеството.
Светозар Върбанов
Светозар Върбанов
стара кука
стара кука

Libra
Брой мнения : 709
Регистриран : 05.07.2011

http://www.denelbg.com/main.php?content=distributor&dir=dist

Върнете се в началото Go down

Риболов На Фидер Empty Re: Риболов На Фидер

Писане  Светозар Върбанов Пет Сеп 23, 2011 10:17 am

Как да хванем повече мрени от речните бентове


Да ви опиша картинката: последният ми ученик Дейвид Буут неохотно помагаше на един от своите приятели да приземи поредната мряна от река Севърн. Поглеждайки надолу по течението където лежеше неговия такъм, изведнъж се затъжи когато неговите очи се приковаха върху все още сухия си кеп. Любопитна смесица от завист и копнеж го завзеха, брутално като удар в лицето.
Риболов На Фидер ZX1V0801
Имаше прекарани над 200 пръчко-часа и претърсвайки водата на всяка една мрянска река в Англия, кепа на Дейвид все още не беше поздравил един от грациозните, мустакати торпедота, които в момента копнееше да лови.
Още когато беше малко момче Дейвид обичаше речния риболов. Вида на течащата вода и възможността да се ловят наистина диви риби - като мряната - изглежда много по-добре от това да търсиш дундести езерни шарани, линове и платики. Отдалечавайки се от спорта в тинейджърските си години за да се концентрира върху брак, семейство и кариера 47 годишният майстор пекар се завърна в риболова преди четири години, но той още не е осъществил своята 40 годишна мечта да улови мряна. Не отдавна той го направи когато риболовстваше на Севърн, когато неговата пръчка подскочи и много силна риба заплува нагоре по течението.
Изморявайки рибата към кепа надеждите на Дейвид за пореден път бяха разбити, когато бял, оранжев, черен и златист Кои се издигна на повърхността и влезе в кепа му. Сега на ръба и с нестихващо желание, жилавата мряна изпълваше всяка негова минута, той ме извика за да осъществим контакт с дългоочакваната му награда.
Уговаряйки ден на река Трент на участъка която е собственост на Шропширския Полицейски Риболовен Клуб, смятах да се опитам да счупя мренския карък на Дейвид и да осъществя 40 годишната му мечта.
Ето как подходихме .....


Защо трябва да се насочваме към бентовете за мряна ?

В неговото търсене за мряна, аз първо исках да предложа на Дейвид някои навигационни познания. Когато се изправят пред разпенена бушуваща вода, това е бентовия участък, не е изненадващо, че повечето рибари незнаят от къде да започнат. Комбинацията от бърза, мощна вода и водорасли може да бъде доста заплашителна. Но бентовете може би са едни от най-перспективните места за мряната особено през горещите месеци, защото постоянно разбиващата се вода вкарва голямо количество кислород във водата. Освен това силата на реката над прага на бента прочиства дъното разкривайки чакъл.
Комбинацията от бърза, добре окислена вода и чакълесто дъно е, фактора който привлича мрените в големи количества. Най доброто място е точно пред прага, дясно в основното течение. Те също така могат да бъдат намерени на опашката на бентовото течение. Бентовете не привличат само мряна бушуващата вода заедно с постоянни хранителни източници привлича всички видове риба.
Риболов На Фидер Underwater

Такъми

Аз замених 10 футувата пръчка на Дейвид с моята по-дълга 13 футува пръчка. Поставяйки пръчката на 45 градуса на брега (биичкастърски стил), ми помага да държа по-голямо количество влакно извън течението. Това ми позволява да сложа по-лека хранилка за да задържа дъното понеже по-малко влакно във водата означава по-малко налягане върху монтажа, което може да го принуди да се търкаля по дъното. Нямам голям опит в риболова на мряна така че реших да се доверя на старомодните мач тактики отколкото да се доверявам на по-модерните методи с бойлита, PVA и захранка. Моя подход се върти около използването на затворен фидер Kamasan Black Cap. Модифицирах фидера като изрязах няколко процепа с ножицата за да разширя дупките. Това позволява на стръвта от коноп, кастери и 4мм пелети с лекота да се отмива от течението. Масата на фидера се определя от силата на течението. Бентовете са със сравнително силно течение така че аз реших да започна с 50гр хранилка. Единствената необичайна добавка към моя монтаж е 14lb powergum. Това спомага да не се изтръгне куката без контра по време на кълване и вадене рибата, когато самите риби използват тежеста на хранилката да изплюят куката. Пауъргъма е удвоен в единия си край и това е края който се закрепва към основната линия. На пауъргъма се нанизва карабинка с мънисто за предпазване на възела.
Повода е 18 инча 0.18мм и куката е размер 14 Drennan Barbless carp за 14мм пелети на косъм или два три кастера. За по-малки пелети използвам същата кука размер 16.
Риболов На Фидер Rig
Риболов На Фидер Rig2

Как да ловим нагоре по течението ?

Със бента от ляво, и реката течаща от ляво на дясно ще направим 30ярдово замятане нагоре по течението ще приводним фидера на половин дължина на пръчката от прага на бента където живеят мрените. Пръчката се поставя на стойката с върха насочен към небето. Този метод е познат като риболов нагоре по течението.
Ще науча Дейвид да лови с кълванета на отпускане където напрежението от върха на пръчката причинено от дърпането на влакното от водата изведнъж се освобождава от риба която се самозасича измествайки хранилката. В резултат на което върха на пръчката пружинира назад заставайки в права позиция, отколкото да се закриви надолу както обикновено бихте очаквали.
Идеята на горното течение да се позволи на теченито да образува голям лък или дъга от вашата основна линия от върха на пръчката до мястото където се намира хранилката. Ако вашата линия е изпъната като тел за сирене силата на реката ще избута всичко освен най-тежките хранилки. Корема на линията доста по-ефективно намаля водното налягане едновременно върху влакното и фидера, което ви позволява да ловите със значително по-лека хранилка и по-лека фидер пръчка отколкото с големите и тежки шаранджйски пръчки. Всичко , което трябва да направите е да добавите допълнителна оловна тежест за да може едва да държите дъното.
Започнах с 50гр затворена хранилка за червеи, но беше лека и добавих малко допълнително олово 28гр , която перфектно я балансира. Сега и най-лекото докосване до стръвта ще премести балансираната хранилка и ще причини пружинирането на върха назад забивайки върха на куката където трябва. Понякога върха може да се огъне в зависимост накъде ще побегне рибата и виртуално може да ви изтръгне пръчката от стойката. Но ще откриете, че повечето кълванета ще са на отпускане при риболова на горното течение. По който и да е начин и дават вида кълванета са неизпускаеми !
Риболов На Фидер Target

Стръв

Понеже ловяхме в мач стил аз реших да използваме по-малки частици като коноп и кастери, може би с малко пелети от колкото с бойлита и паста.
Конопа и кастерите са класическа стръв за мряната, но за съжаление са малко позабравени тези дни за сметка на дизайнерски захранки. Комбинацията ловеше добре през 70те и 80те и днес лови също толкова добре. Хубавото нещо на малките частици е , че лесно се отмиват от течението и образуват диря надолу по течението което спомага да се привлече риба от по-долните нива на реката. Другото преимущество на малката стръв е щом веднъж мрените започнат да се хранят те ще стоят цял ден на мястото като обират всяко зрънце коноп или кастер. Веднъж щом постигнете такова хранене мрените стават лесни за хващане защото са прекалено заети с храната. Те дори няма да забележат , че теглите един от приятелите им от пасажа толкова е голяма силата на частиците.
Ще зареждам хранилката с 70% коноп и 30 % кастери и ще замятам на всеки 5мин за да направя голям килим на дъното. Също така нося и 4мм пелети които ще ги подменя с кастерите и на куката ще ловя с пелета на косъм съответно към свободните пелети. Ще превключа на пелети само когато малки риби като кефалчета започнат да ядат кастерите преди още мрените да са ги намерили.

Изживяване на мечтата

Започнахме със замятания на всеки няколко минути за да захраним участъка в първия четвърт час. След това разредихме на всеки пет минути. И не мина много време когато върха на Дейвид започна да показва признаци, че някой обядва на дъното. При всичките побутвания и почуквания гледахме как върха трепери като желе.
"Стой си на мястото" заповядах аз.
След няколко минути върха леко се огъна и рязко се изправи. Засичай! Бързото засичане свърза Дейвид с първата му мряна за деня.
Подчинявайки рибата след първите и пориви той се справяше добре ....... докато не се случи бедствието. Пръчката се изправи и рибата си замина. Той беше си настроил аванса много твърдо и мряната беше успяла да скъса повода. Какъв кошмар. Изглежда че мечтите на Дейвид могат да останат неизпълнени. След като сменихме повода и сложихме други три кастера на куката започнахме да изграждаме наново петното и доверието на мрените. След два часа нещата не изглеждаха добре. Тогава върха на пръчката направи огромно отпускане назад и Дейвид беше засякъл риба.Този път нямаше място за грешки след кратка, но брутална битка Дейвид беше успял да извади първата мряна 5паундова Трентска риба
Риболов На Фидер Untitled-3






Фидер риболов на платики в река

Риболов На Фидер OPENER
През 1956г 15 годишния Дейв Бошър риболовствайки в разклонението Чилд Биил на р.Темза закача първата си едра платика. Тази риба полага началото на любовна афера с риболова на речната платика продължила вече 50 години. Сега той се връща на мястото където е уловил първата си платика и района където е израснал и ловил риба вече половин век. Подобно на всичките тези години пасажите платика от Темза все още са в този район.
"Виждал съм пасаж дълъг 100 ярда от единия до другия бряг; буквално стотици хиляди" казва Дейв
"Това е гледка която никога няма да забравя и винаги ще ме връща тука отново и отново"
За да документираме това ние пратихме нашите камери по поречието на разклонението Чилд Биил намиращ се в Тйил Парк около Пангборн, Бъркшир за майсторски клас в риболова на речна платика. Със познанията и опита на пет декади Дейв беше перфектния избор за да ни заведе на най-дашните точки за риболова на големите "тави" на река Темза.

Борбата за речната платика

Риболов На Фидер PRE-BAITING

Замятайки своята хранилка на 60 ярда той я приземява с голяма точност на мястото където захранва.
Момент по-късно огромен плясък на повърхността разкриваше, че Дейв събираше платиките - рибите играеха върху негова захранка.
"Те се хранеха цяла сутрин" обяснява Дейв "Отне ми цял час за да получа кълване, но след това беше гол за гол"
Поставяйки своята пръчка на издигнатата си стойка Дейв натягаше фидера за да предаде лека крива на куивера на своя фидер.
Няколко минути по-късно той имаше остро фалшиво кълване безпорно причинена от някоя "тава" обърнала се във водата. И в рамките на секунди върха се отпусна назад причинена от риба, която поемайки стръвта размества хранилката.
Засичайки с широк замах през дясното си рамо виждаме как Дейв изважда линията от водата и се свързва с хубава риба. Изправя се за да има по-добър ъгъл да задържи рибата извън водораслите, които са обрасли по цялото дъно, той изморява рибата до брега. За разлика от своите езерни събратя, които излизат като мокър вестник речните платики се борят като тигри.
Веднъж обърнали своето широко тяло срещу течението, те го използват за да тестват вашето оборудване до ръба на скъсване.
На Дейв му отне над пет минути за да докара рибата от там където ловеше на 60 ярда навътре до точката където безопасно можеше да извади на брега. Веднъж влязла в кепа разбрахме защо отне толкова време да я извадим. Тежаща над 8 паунда това беше прекрасна риба доказваща колко хубава може да бъде речната платика.

Предварително захранване

Поради номадския си характер предварителното захранване ден преди риболова можете да увеличите шансовете си. Ако положите килим от захранка на дъното вие ще спрете пасажа платика. Тези риби са машини за ядене те прекарват по-голяма част от деня си в търсене на храна. Ако сте способни да им дадете достатъчно количество храна вие ще сте способни да задържите рибите и пасажа ще придобие увереност да се храни и да стои в района.
"Аз предварително захраних мястото миналата нощ обяснява Дейв това не само ще задържи пасажа, но и ще ги накара да се хранят". Дейв е предхранил с това което смята да лови. В този случай то се състои от четири килограма от две части галета една част Dynamite Baits Black Swim Stim groundbait и коло 3мм пелети.
Всъщност четири килограма не е голямо предхранване за голям пасаж, на Чилд Бйил се провеждат състезания така че е видяла доста захранка.
" Аз единствено искам да дам на платиките тестер от моята захранка с която всъщност ще ловя в деня на риболова така те ще са по възприемчиви към нея"

Локализиране на пасажа

Едно от най-трудните неща в речния риболов на платика е да откриете пасажа. Като номадски вид те могат да изминат километри по реката в търсене на храна и да спират на място което им предлага постоянна храна.
Това означава, че търсенето не винаги е във водата. За да съкратите търсенето на платиките поговорете с местните експерти, продавача в риболовния магазин и дори служителите на местната агенция за да откриете точките , които държат платики.
"Особеното на този ръкав е че платиките винаги са тука" казва Дейв
"Може би има полета от хирономуси, но каквато и да е причината те винаги са тука всяка година"
"Моя съвет е да разпитвате наоколо и когато намерите добра точка запомнете я. Веднъж щом намерите мястото половината битка е спечелена"

Замятане и задържане на пасажа

Както и при язовирния риболов на фидер винаги е добре да си избирате маркер на отсрещния бряг и замятайте до клипса. Това ви гарантира че ще заметнете всяка хранилка там където искате. Веднъж щом имате платика хранеща се в района замятайте малко по-назад на границата на предварителното захранване. За да може, когато закачите риба да не я дърпате през целия пасаж и да ги изплашите. Последния съвет на Дейв за речен фидер е да НЕ издърпвате хранилката за да я изпразните както бихте направили на стояща вода.
"Издърпвайки хранилката назад единственото което ще направите е закачите куката във водораслите проваляйки презентацията" казва Дейв
Риболов На Фидер Shoal

Такъми
За сесията си на Темза Дейв използва пръчка Daiwa Connoisseur feeder с корада 6lb Berkley Trilene. За разлика от други платикаджий Дейв никога не използва плетеняк и предпочита разтегливостта на кордата.
"Намирам кордата за по-обещаваща от брейда" казва Дейв
"Веднъж влезли в течението тези високи речни риби оказват огромно напрежение върху плетеняка която няма никаква разтегливост и рибите много лесно могат да се откачат."
"В реката тези риби не са срамежливи и когато изморявате голяма риба с плетено влакно това е рецепта за катастрофа." той продължава
Шест паунда корда може да звучи много за платика, но когато правите над 100 замятания на ден и вадите 7+ паундови риби през течение да слезете на по-тънка корда може да е самоубийствено.
Правилния избор на куивертип също е жизнено важно когато ловите платики на река. В стояща вода най-добре е да използвате лек връх като 1oz за да регистрирате и най-леките пипания. На реката пак трябва да ловите възможно най-леко, но трябва да "заякнете" малко и координирате силата на върха със силата на течението.
Това включва и малко опити и грешки затова трябва да носите голяма гама от върхове.
"Най добрия начин да изберете върха е да започнете с лекия примерно около 2oz"
"След това заметнете празната хранилка там където смятате да ловите и сложете пръчката на стойката за да видите как реагира върха"
"Ако върха стои изправен то той е твърде тежък и няма да покаже деликатните пипания ако образува лека крива значи сте улучили"
"Това звучи като отнемащо време, да развалиш такъма да смениш върха и да го направиш пак, но е добре да прекарате няколко минути за да направите нещата както трябва вместо да прекарате следващите няколко часа пасувайки"
Избора на Дейв за дена на хранилка беше Drennan Gripmesh. Тези хранилки са идеални за плитка вода, но за по дълбока вода Дейв увива PVC лента около тях. Това спира захранката да излиза твърде бързо когато падне във водата.
"Тежеста на тези хранилки е перфектна за замятане като захранката ще добави още една унция
и перфектно ще балансира монтажа ми"
Повода на Дейв е 18 инча 0.16мм WB Clarke Match Team high-tech line.
Отново това може да звучи малко грубо но водораслите на Темза са доста гъсти и по-тънък повод няма да ви даде шанс да извадите рибата. Куката е здрава размер 14 Drennan Carbon Chub.

Риболов На Фидер Tackle-setup

Любимата стръв на Дейв

Четири червено оцветени червея: това е първата стръв с която Дейв започва и слага в хранилката. Четири червея са малко по-селективна стръв, ако ви нападнат бабушки или костури може да смените с друга стръв.
Торен червей: Две малки торни червея нанизани нагоре по повода за да оставят куката оголена е уникалния начин Дейв да презентира стръвта си (долу на снимката)
Прилича на обърнат монтаж на косъм където стръвта вместо под куката е презентирана над нея.
Двоен кастер:Една от класиките на всички времена за платика, кастерите са стръв която се харесва от всички платики из цялата страна.

Риболов На Фидер NOV-2006-DIA-012

Как да накараме захранката да работи

Запушвайки едната страна на захранката със захранка Дейв я пълни с кастери и запушва и другата страна.
След това той замята пет хранилки пълни с кастери и пет хранилки пълни с червеи за да направи килим на дъното.
Дейв обира монтажа и прави сандвич от захранка и кастери закача два червея на куката и замята там където е предварително захранил ден преди това.
След около час презамятане през 10 минути Дейв най-накрая събра платиките. Това беше вълнуващ риболов като всяка платика използваше течението за да тества такъмите на Дейв.
Риболов На Фидер Final






Как да ловим с фидер близо до закачки

Тук Пол Гарнър показва как точно и ефективно да ловим с фидер и замятаме стръвта си близо до възможни острови които се намират както на платените водоеми така и в естествените езера.
Учен, риболовец и Продуктов Мениджър на Корум Д-р Пол Гарнър обяснява защо рибата е привлечена от островите и как да си увеличим улова си ловейки ги с фидер.
Пол казва: "Островите са едновременно патрулни пътища и задържащи рибата места, те и предлагат храна и прикритие. Заметнете където ида е до острова и вие рано или късно ще хванете риба. Трика е да накарате тези риби да идват все повече по време на риболова. За да напълните живарника си трябва да се научите да интерпретирате обектите по острова и да се научите да замятате точно до тях."

Островните обекти

Висящите прикрития спират светлината и карат рибата да се чувства по комфортно извън обсега на възможни заплахи - включително и рибари!
Островите предлагат всякакви видове прикрития от най-малката туфа висящи треви до могъщи върби подаващи се добре над водата. Колкото по-близо успеете да закарате стръвта си до тези държащи риба убежища толкова по-големи шансове имате да получите уверено кълване.
Другите държащи риба обекти за които трябва да се оглеждаме са плитчините, те най-често се намират на края на острова където рибите се препичат при топло време, малки заливи, "отрязъци" от острова, "дупки" на плъхове и издаващи се тръстики.
Пол заведе камерите до живописния и пълен с риба рибарник Brockamin Pools fishery близо до Ворчестър.
Той избра да лови на Долното Езеро където има половин дузина държащи риба обекти, които са на удобна дистанция за замятане.

Риболов На Фидер Features

Навеси

Всеки един от обектите по острова опредено ще държат риба, но Пол особено се интересува от "навесите" образувани от гъста растителност като сазовете които растат на брега, но се накланят към водата образувайки защитен и сенчест навес където рибата се чувства в безопасност.
Тези навеси могат да се подават на няколко метра над водата, като предлагат убежище за удивителен брой риба, особенно на силно облавяни водоеми.
Невъзможно е да закарате стръвта си под тази висяща растителност, но колкото по-близо заметнете фидера си толкова повече риба ще заинтригувате.

Риболов На Фидер Creep1

Избор на фидер хранилка

Може да използвате както клетки така и плоски Метод фидери, за да ловите близо до острови. И двата вида имат своите предимства.
Плоския Метод фидер се замята по-далеч и по-точно, особено при вятър. Късия повод може да се зарови в захранката и така ще има по-малка вероятност да оплетете ако презаметнете върху висящата растителност. В чиста вода заравянето на повода спомага за повече кълванета.
Плоските фидери са много добри да оставите рибата, особено шарана, да се самозасече с "bolt" ефект и причиняват "неизпускаемо" яростно огъване на куивера. Също така плоските фидери не се търкаляр когато паднат на стръмен подводен склон.

Монтажа с фидери тип клетка са много по-чувствителни на кълванета от плоските фидери защото позволяват далеч повече движение с по-дългия повод, който е свързан над тежестта на хранилката. Капризно кълвяща риба може да поеме стръвта и да се движи без да почувства тежестта на хранилката. Този монтаж трябва да се използва когато се очакват предпазливо кълвящи риби като бабушка, платика, скимери и каракуда.
Клетките са по-лесни за зареждане от Метод хранилките и Пол тука използва една от тях.
Ето и как да си направите монтажа

Риболов На Фидер F1
1. Трябва ви 1oz Korum cage feeder, кука размер 16 Korum S3, размер 24 микро вирбел, 0.13mm (4lb 12oz) Reflo Powerline за повод, стопери Korum Rig Stops, плюс стопери за стръв Korum Quickstops и игла за стръв.

Риболов На Фидер F2
2. първо прекарайте повода си през бързия стопер и го вържете с обикновен възел.

Риболов На Фидер F3
3. Прекарайте повода през ухото на куката - от задната страна - и си отмерете косъма.

Риболов На Фидер F4
4. Вържете безвъзлов възел, куката Korum S3 няма пролука в ухото си така че е безопасна с този възел.

Риболов На Фидер F5
5. На другия карай на повода обикновено 24 инча дълъг вържете микро вирбела размер 24. Повада ще се монтира над хранилката в стил хелокмтер.

Риболов На Фидер F6
6. Нанижете един стопер на основното влакно поставете повода след това нанижете още един стопер.

Риболов На Фидер F7
7. Вирбела трябва да се върти свободно между стоперите, които пък се плъзгат нагоре и надолу по влакното. Монтажа намалява оплитанията и все още може да се разпадне на части без да застрашавате закачената риба.

Риболов На Фидер F8
8. Сега завържете хранилката си към основното влакно с добър възел като оставите по-дълго мустаче зада предотвратите изхлузването на кордата.

Риболов На Фидер F9
9. Сега избутайте вирбела и стоперите нагоре по влакното докато не застанат на 15см над хранилката. Вашия повод сега ще лети на 45см зад хранилката когато заметнете.

Риболов На Фидер F10
10. Готовия монтаж е ефективен и безопасен и може да се използва на рибарници където е забранено "фиксиран монтаж" поради здравето на рибата.

Риболов На Фидер Hookbaits

[size=150]Избор на захранка[/size]

Може да използвате едни и същи съставки за клетките и Метод хранилките, но трябва да са с различна текстура зада се използват ефективно.
За клетката храната трябва да е лека, пухкава и слабо овлажнена зада може да се разшири и експлоадира когато достигне дъното.
Метод миска е по-глетав зада може да залепне по рамките на Метода и да остане непокътнат докато не достигне дъното където шарана го атакува.
Различните текстури на тези захранки зависия с колко вода ще ги забъркате. Колкото повече вода слагате толкова по лепкава ще стане захранката.

Риболов На Фидер G1
1. Ще ви трябва Hemp & Hali Crush, S-Pellet, натрошени халибут пелети и дип риба тон

Риболов На Фидер G2
2. Напълнете една кутия от две пинти Sonubaits Hemp & Hali Crush

Риболов На Фидер G3
3. Сега добавете и две пинти захранка S-Pellet

Риболов На Фидер G4
4. Разбъркайте грубо двете захранки във футер

Риболов На Фидер G5
5. Смесените светла и тъмна захранка ще изглеждат така

Риболов На Фидер G6
6. Добавете малко дип риба тон във водата с която ще бъркате захранката.

Риболов На Фидер G7
7. Използвайте пръстите си за да размесите водата с дипа преди да овлажните захранката.

Риболов На Фидер G8
8. Добавяйте водата с дипа по малко без да преовлажнявате захранката.

Риболов На Фидер G9
9. След като разбъркате захранката добавете голяма шепа от натрошените халибут пелети

Риболов На Фидер G10
10. Завършеният микс трябва да е лек и пухкав и едва навляжнен.

[size=150]Начална точка[/size]

Пол никога не започва сесията замятайки плътно до острова. Той започва с два три метра по назад в по-дълбоката водатакъдето е далеч по-лесно за замятане.
Той отбелязва, че винаги може да се опита да прилъжете няколко риби далеч от острова към вашата стръв, но ако започнете директно плътно до остова и подплашите рибите рискувате да провалите сесията си още преди да сте започнали.
Също така ако вкарате захранка близо до острова след това ще ви доста трудно да издърпате рибите далеч от него.
Риба закачена на няколко метра от брега на острова може да се извади без излишна суматоха така че да не подплашите останалите риби които стоят плътно до брега на острова.
С напредването на деня рибата естествено ще стане по подозрителна и ще се оттегли по-близо до острова, където ще се чувстват по-безопасно. Тук е момента където риболовец с познания и умения за замятане ще ги последва плътно и ще продължава да лови докато другите ще стоят без кълване.
Ако той не лови риба или получава линейни кълванета (това е когато рибата инцидентно плува през кордата) е момента когато трябва да заметне по-близо до брега на острова.
Пол ни обяснява: "Има дни когато трябва наистина да замятате плътно до брега на острова - почти на самия бряг преди да клъвнат. Ако се научите да замятате правилно може да сте единствения който ще лови постоянно на цялото езеро."

[size=150]Правене на "пълзенето"[/size]

Най-добрия начин да замятате плътно до острови е да правите "пълзенето". Просто заметнете празната хранилка към острова само че на няколко ярда по-назад (хранилката трябва да е празна за да не разпилявате захранка навсякъде)
Сега отворете бигела и издърпайте още един ярд от кордата. Защипете кордата под клипса и презаметнете. Използвайте пръстите си за да забавите изнизването на кордата точно преди хранилката да падне във водата. Това ще предотврати кордата да спре рязко удряйки се в клипса като това може да я отслаби и дори да скъсате.
Продължавайте да повтаряте процедурата докато не "допълзите" точно до желания обект. При последните ви замятания трябва да напредвате с фут, а не с ярд на един път.
Сега когато заметнете хранилката не може да отлети по-надалеч поради клипса и това ще попречи да закачате висящата растителност.

[size=150]Животоспасяващо[/size]

Сега като "допълзите" плътно без проблем ще може да ловите дребни риби. Но ако закачите голям шаран ще имате проблеми. Понеже кордата е защипана зад клипса не може да отпуснете аванс и ще скъсате. Така че трябва да научим "животоспасяването".
Това е начин на замятане близо до острови при което все още ще имате три четири оборота корда обратно на макарата. Тази допълнителна корда често е достатъчна да ви спаси живота.
Веднъж като сте направили "пълзенето" и сте закачили кордата за клипса издърпайте още допълнително 2м влакно и защипете наново за клипса. Използвайте снимките по-долу за да научите техниката.
Необходима е малко практика, но това е върховно умение, което трябва да се научи.

[size=150]"Животоспасяващия" метод за предотвратяване на скъсвания[/size]

Риболов На Фидер 7-cast-1
1. Закарайте пръчката зад главата си до този ъгъл и се прицелете в маркера си на отсрещния бряг.

Риболов На Фидер 7-cast-2
2.Последвайте замятането с пръчката до този ъгъл и започнете да притискате с пръст шпулата за да забавите изнизването на кордата.

Риболов На Фидер 7-cast-4
3. Върнете пръчката назад като продължавате да притискате шпулата докато фидера не се удари във водата.

Риболов На Фидер 7-cast-5
4. Продължавайте да връщате пръчката назад до този ъгъл където ще почиствате удара в клипса. Сега бързо свалете върха на пръчката и оберете излишната корда на макарата.
Светозар Върбанов
Светозар Върбанов
стара кука
стара кука

Libra
Брой мнения : 709
Регистриран : 05.07.2011

http://www.denelbg.com/main.php?content=distributor&dir=dist

Върнете се в началото Go down

Риболов На Фидер Empty Re: Риболов На Фидер

Писане  Светозар Върбанов Пет Сеп 23, 2011 10:21 am

Стив Рингер за риболова на фидер с паста
Риболов На Фидер Paste
С паста се лови само на щека, нали? Грешно! Аз съм имал доста успехи на него и с фидер. Ето как да го направите .....

Защо работи?
Когато кажете риболов на пасата с фидер доста рибари ще си помислят риболова му на щека е достатъчно сложно защо да го усложняваме още с фидер. Така, когато ловите с отворена хранилка вие вкарвате захранка в петното. Тогава шарана изяжда захранката, която образува тънък килим на дъното. С времето съм установил, че шарана изяждайки захранката до такава степен се ангажира с него, че стръвта било тя червей, пелета или др. се игнорира. И така имайки това в предвид как ще подходите при риболова на тази риба. Отговора е да им дадем това с което фактически се хранят - и това означава паста.

Къде да ловим с него?
Фидер с паста е техника която работи най - добре в плитки води. В същност най-добрите ми резултати бяха когато лових близо до брега или отсрещния бряг където нямаше рибари. Не съм 100 процента сигурен защо това е така, но аз вярвам, че лятото когато се покачат температурите шарана се чувства удобно да се храни в плитки води като шелфа на остров или край брега. Пясъчните наноси са също местата където шарана може да бъде намерен в количества.

Риболов на паста с фидер.
Веднъж като избера място си на замятане аз винаги клипсирам влакното. Това е жизнено важно защото петното трябва да се изгражда със замятания на едно и също място. Фидера е доста зает метод и аз обичам да замятам на всеки 90 до 120 секунди по този начин вкарвам доста захранка в петното и така че да не остана без паста на косъма. Регулярното замятане е добро нещо и всъщност привлича рибата в петното. Също е добра идея да варирате с размера на хранилката си. Например аз винаги започвам с голяма хранилка и ако кълванетата са редки минавам на по-малка хранилка. Понякога дори малката хранилка влиза в употреба особено когато замятате в плитка вода и шарана не иска голяма хранилка да им пада на главите.

Замятане.

Замятането е много важна част от риболова на фидер с паста. Ако замятате с бързо и рязко движение пастата ще пада всеки път от куката. Трябва да замятате колкото се може по-плавно, имайте това в предвид когато ловите с този метод.

Стръв - захранка или паста?
Когато дойде момента да направите вашата стръв за куката имате два варианта. Може да използвате същата захранка от която сте направили микса за хранилката или да използвате специален микс за паста.

Захранка на куката: За да направя това взимам необходимото количество захранка според това колко ще ми е необходимо за целия риболов. След това го слагам в кутия и сипвам вода като постоянно го бъркам и меся. След няколко минути сместа ще придобие тестена консистенция и е готова за употреба.

Микс за паста: Втория метод и този който предпочитам е да вземете един пакет Ringers Green Bag-Up Mix. Избрал съм зелена паста защото подхожда на захранката ми. Това е важно ако искате да излъжете рибата, че пастата е захранка паднала от хранилката. Предимството на паста е, че се смесва до малко по твърда консистенция и стои по-добре на куката при далечни замятания. Ако направите сместа твърде рядка тя ще пада от куката при всяко замятане независимо колко леко замятате.

Риболов На Фидер Paste-feeder1

Използвайте правилните хранилки.
Такъмите за фидера с паста общо взето са същите, които бихте използвали при нормален фидер риболов. Аз вина избирам клетъчни хранилки на Nisa или Drennan защото клетките по хубвао освобождават съдържанието си. Това е така защото водата има много по-голям контакт със захранката. Ако използвате затворените пластмасови хранилки се получава вакумен ефект и това не позволява на хранилката освободи съдържанието си. Дължината на повода е относително понятие. Според мен няма фиксирана дължина която да работи всеки път. По правило ще започна с дължина около 12 инча и ще променям в течение. Ако имате индикации бъте готови да променяте дължината защото това може да е цялата разлика. Избирам кука размер 12 или 14 Drennan Eyed Carp Feeder. Това се комбинира с повод 0.18mm Shimano Antares Silk Shock.

Захранката - смесете я перфектно.
Кокато ловя с паста на фидер моите изисквания за типичен за риболовен ден са два пакета от новия Ringers Dark Mix. Този микс е оцветен в зелено и когато храня в плитка вода, където рибата може да е плашлива това дава увереност на шараните да се хранят. Винаги смесвам захранката вечерта преди риболова. След това я прекарвам през сито най-малко три пъти зада отсея буците. Това което се опитвам да постигна е хубав, лек и пухкав микс с малко хранително съдържание. За риболова с паста обичам микса да ми е от мократа страна зада се разпада бързо на дъното. Това е важно защото аз се опитвам да направя килим на дъното върху който шарана да се храни. Не добавям никави зърна защото искам шарана да се храни само със захранката и пастата.

Как да смесим перфектната паста ?

Риболов На Фидер 1
1.Изсипете сухия паста микс във купа.
2.Напълнете торбичката с вода до
маркираното място.

Риболов На Фидер 2
3.Бавно изсипете водата в сухия микс.
4. Размесете енергично с пръсти до получаване на гладка смес.
Не преовлажнявайте.

Риболов На Фидер 3
5.Това е крайния продукт - един пакет е достатъчен за цял ден риболов.

Как да закачазме пастата на куката?
Това е пипкавата част! Когато ловите с паста го увивате около куката и леко пускате във водата. Когато ловите с фидер неможе да направите това защото ще падне при замятане. Следователно трябва да направите нещо за което да се захване пастата.

Риболов На Фидер Hook-1
1. Пъво връзвате косъм с безвъзлов възел. Помнете, че косъма трябва да е по-дълъг зада може да се увие пастата. Ако косъма е къс пастата ще покрие куката. Това не е добре защото шарана няма да може да се самозасече.

Риболов На Фидер Hook-2
2. Неможе просто да сложите пастат върху клупа на косъма защото няма нищо за което да се захване. Зада избегнем това имаме два варианта. Първо може да сложем гумен стопер на косъма и да увием пастата около него. Втория вариант и моя любим е да нанижем една 6мм пелета или 8мм боили и да обвием пастата около тях.

Кой начин е най-добър?
Веднъж щом пастата влезе в контакт с водата започва да се разпада и евентеално да останете без стръв на косъма. Вместо това понеже сте увили пастата около пелета/боили доро тя да се разтвори пак ще имате стръв на куката. Всъщност ще имате стръв заобиколена от разтворена паста което е още по атрактивно. Паста на фидер е по-скоро метод на увереност, и доста рибари се мъчат да повярват, че имат стръв на куката. И това е докато върха се огъна с 100 км/ч и имате риба. И ето затова препоръчвам да сложите пелета или боили. Щом придобиете увереност в метода може да минете на начина със стопера ако мислите, че има нужда.
Светозар Върбанов
Светозар Върбанов
стара кука
стара кука

Libra
Брой мнения : 709
Регистриран : 05.07.2011

http://www.denelbg.com/main.php?content=distributor&dir=dist

Върнете се в началото Go down

Риболов На Фидер Empty Re: Риболов На Фидер

Писане  belaii Пет Сеп 23, 2011 10:02 pm

Благодаря за страхотния материал колега :cool:
belaii
belaii
стара кука
стара кука

Gemini
Брой мнения : 143
Регистриран : 24.08.2011

Върнете се в началото Go down

Риболов На Фидер Empty Re: Риболов На Фидер

Писане  danukash Нед Сеп 25, 2011 7:38 pm

Благодаря за инфото
danukash
danukash
симпатизант
симпатизант

Брой мнения : 8
Регистриран : 08.08.2011

Върнете се в началото Go down

Риболов На Фидер Empty Re: Риболов На Фидер

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите